0948 / 30 87 87 | info@prezvieratka.sk

Chovateľské potreby pre domáce zvieratká

Vipet

27.12.2016  |  Starostlivosť o domácich miláčikov

Veľkosť a stavba tela

Vipet je zreteľne menší ako iné plemená chrtov. Dosahuje výšku len niečo cez 50 cm, hmotnosť sa pohybuje od 10 až do 15 kg. Výzorom na prvý pohľad pripomína veľmi anglického chrta. Na rozdiel od neho je však vipet menší, subtílnejšía krehkejší. Vipet má dlhú úzku hlavu zužujúcu sa smerom k nosu. Dlhý klenutý krk prechádza do predĺženého, ale pevného chrbta. Končatiny sú pomerne subtílne stavané, čo im však nebráni v tom, aby boli takmer rovnako rýchle ako nohy iných chrtov.

Srsť

Krátka hustá srsť Vipeta je hladká. Môžu sa vyskytovať veľmi rozličné sfarbenia srsti.

Povaha a temperament

Tento malý chrt je považovaný za nenáročného a mierumilovného. Ak mu doprajete dostatok pohybu, tak je veľmi vyrovnaný. Dostatok pohybu znamená, že s ním musíte chodiť pravidelne na dlhé prechádzky do prírody, kde sa môže dosýta vybehať. Rád beháva aj popri bicykli.

Vhodné prostredie

Vipeta môžete chovať aj vo väčšom byte za predpokladu, že mu doprajete dostatok pohybu a pravidelný tréning.Vzhľadom na jeho nie príliš robustnú stavbu tela mu musíte zabezpečiť bývanie na teplom a suchom mieste. Nie je vhodným psom pre chov na dvore ani v koterci. V styku s deťmi sa Vipet považuje za bezproblémového, aj keď jeho vzťah k deťom nikdy neprekročí určitý stupeň priateľstva.

Pôvod

Mladší príbuzný anglického chrta, ktorý vznikol po roku 1830 jeho kríženíms teriérmi. Cieľom bolo získať menšieho,obratnejšieho a menej náročného psa, ktorého by bolo možné použiťpri obrúbenom športe nižších vrstiev, pri športovom chytaní králikovna uzavretej dostihovej dráhe.

Popis

Stredne veľký, vekmi elegantný a harmonicky stavaný hladkosrstý chrt.Hlava dlhá, úzka, smerom k ňucháču sa zužujúca, s mierne naznačenýmstopom. Čeľuste mocné a suché. Oči oválne, so živým výrazom. Ušizložené dozadu majú tvar ružového lístka, malé, jemné. Krk dlhý,svalnatý, elegantne klenutý. Nohy rovné, nie veľmi široké, mocné.Telo s veľmi hlbokým hrudníkom, dlhším, pevným a širokým chrbtom, sklenutými, dobre svalnatými bedrami. Chvost dlhý, zľahka prehnutý,nikdy nie nesený nad úrovňou chrbta. Srsť krátka, jemná, priliehajúca.Farba akákoľvek, vrátane kombinácií. Veľkosť: Kohútiková výškapsov 47-51 cm, súk 44-47 cm, hmotnosti zhruba 12-13 kg.

Charakteristika

Tento pes neobyčajne ušľachtilého zjavu sa v porovnaní s väčšinou inýchchrtov vyznačuje otvorenejšou a priateľskejšou povahou. Je veselý, hravý,maznavý, ľahko sa prispôsobí každému vhodnému prostrediu. S výchovounebývajú problémy.

Využitie

Prv aj dnes športový dostihový pes, pritom aj veľmi príjemný a pomernenenáročný spoločník.

Zvláštne nároky

Potrebuje veta pohybu, najlepšie na dostihovej dráhe. Musí byť ubytovanývnútri.

Výskyt

Patrí medzi najčastejšie chované chrty, aj na dostihoch sa s n(m poprianglickom chrtovi stretávame najčastejšie.

Možná zámena

S talianskym chrtíkom, ktorý nie je iba menší, ale aj výrazne subtílnejšía jemnejší.

Zdroj: Google

Author: Zvieratká MM

« Späť